Homework Explained - Math Practice 101

Dear guest, you are not a registered member. As a guest, you only have read-only access to our books, tests and other practice materials.

As a registered member you can:

Registration is free and doesn't require any type of payment information. Click here to Register.
Go to page:  

Grade 7 Homework Resolved

Guided Practice

  • Question 1 (request help)

    CD Express offers 4 CDs for $60. Music Place offers 6 CDs for $75. Which store offers the better buy ?

  • $    
  • Question 2 (request help)

    After 3.5 hours, Pasha had traveled 217 miles. If she travels at a constant speed, how far will she have traveled after 4 hours?

  •    miles
  • Question 3 (request help)

    Write 5 pounds for $2.49 as a unit rate. Round to the nearest hundredth.

  • $     per pound
  • Question 4 (request help)

    Building on the Essential Question. Use an example to describe how a rate is a measure of one quantity per unit of another quantity .

Yes, email page to my online tutor. (if you didn't add a tutor yet, you can add one here)